Program i två delar om de svenska vitböckerna om relationen mellan Sverige och Norge under andra världskriget.
Enligt norrmännen tog Sverige alltför stor hänsyn till Tyskland under krigsåren 1940–45. Det menar Göran Elgemyr i den här programserien från 1985.
Göran Elgemyr pekar bl.a. på att den norska exilregeringen och den norska arbetarrörelsen var mycket kritisk gentemot den svenska regeringen för att den inte i tillräcklig utsträckning stödde Norges motståndskamp. Svenskarna ansågs till och med föra en tyskvänlig politik.
Sverige blev visserligen en fristad under kriget för många norska flyktingar. Men hos den norska exilregeringen i London fanns ett utbrett missnöje med hur den svenska samlingsregeringen agerade gentemot Tyskland.
I det andra programmet berättas om den ofta kyliga och nedlåtande inställningen gentemot Norge från svensk sida.
Programmet handlar också om den svenska pressens änsgsliga och ambivalenta förhållande till Tyskland.
Båda delarna finns att lyssna på här:
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=1602&artikel=622682